Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Anoreksja – u kogo najczęściej występuje i jakie są objawy?

Anoreksja – u kogo najczęściej występuje i jakie są objawy?


ICD-10 odróżnia dwie postaci anoreksji – jadłowstręt psychiczny oraz jadłowstręt psychiczny atypowy (F50.1). Najczęstszą formą anoreksji jest anoreksja psychiczna w wieku dojrzewania.

Obecnie przyporządkowuje się jej miano choroby cywilizacyjnej.

Chorzy na anoreksję poprzez restrykcyjne porcje pożywienia usiłują przejąć kontrolę nad własnym ciałem oraz otoczeniem. Najbardziej skłonne na zachorowanie są osoby perfekcyjne,zmagające się w przeszłych latach z nadwagą, związane z zawodem wymagającym atrakcyjnego wizerunku (modelki, piosenkarki, aktorki, osoby publiczne), sportem (narciarze, lekkoatleci, akrobaci) bądź tańcem.

Anoreksja u nastolatków

Dawniej anoreksję objaśniano jako niepogodzenie się dojrzeniem oraz wynikającą z niego przemianą wizerunku (u dziewcząt: pojawienie się piersi, okresu, zaokrąglenia bioder) oraz chęcią powrotu do dzieciństwa. Obecnie częstszym przypadkiem jest anoreksja będąca wpływem mediów oraz panującej, internetowych świat, pro any pl.wikipedia.org.

Rodzaje anoreksji:

Obecnie wyróżnia się dwa typy anoreksji:

  • Typ restrykcyjny – obniżanie wagi przez: głodówki albo mocno zredukowane ilości jedzenia, ćwiczenia fizyczne.
  • Typ bulimiczny – prócz zauważanego jadłowstrętu oraz ograniczenia ilości jedzenia osoba kompensuje zjedzone kalorie przez: prowokowanie wymiotów, wykorzystywanie środków przeczyszczających oraz moczopędnych.

Zachowania i przebieg choroby

Anoreksji mimo powszechnym stereotypom nie charakteryzuje wychodzona sylwetka (coraz częściej jest wyłącznie efektem choroby występującym w ciężkich przypadkach albo ostatecznych stadiach).

Wiąże się również z bulimią (postać z atakami objadania się/przeczyszczaniem) autoagresją, depresją, zaburzeniami nerwicowymi.

Najczęściej osobę chorą cechuje:

  • Kryteria diagnostyczne wg DSM-IV-TR
  • Kryteria diagnostyczne jadłowstrętu wg ICD-10

Postać ograniczająca: w czasie dotychczasowego epizodu jadłowstrętu psychicznego, osoba nie podejmuje regularnie zachowań typu objadanie się albo oczyszczanie (tzn. powodowanie przez siebie wymiotów, nadużywanie leków czyszczących, moczopędnych bądź wlewów przeczyszczających).

Postać z napadami objadania się/przeczyszczaniem: w ciągu aktualnego epizodu jadłowstrętu psychicznego osoba częstokroć podejmuje zachowania rodzaju objadanie się czy też oczyszczanie (tzn. powodowanie przez siebie wymiotów, nadużywanie leków czyszczących, moczopędnych czy wlewów przeczyszczających).

Trzeba jednak pamiętać, że w celu zdiagnozowania zaburzenia wypada udać się na konsultację do lekarza psychiatrii.

Anoreksja dotyka również kobiety będące w ciąże tzw. pregoreksji – anoreksja ciążowa.(pregnancy-ciąża, anorexia-anoreksja).

Symptomy są identyczne jak w przypadku anoreksji. Kobiety ograniczają pożywienie próbując zyskać kontrolę nad swoim ciałem pragnąc ograniczyć znaczenie ciąży na wygląd zewnętrzny. Pregoreksja dotyka w większości wypadków kobiety, które w poprzednich latach zmagały się z zaburzeniami odżywiania czy też kobiet, których profesja związana jest z wyglądem zewnętrznym. Nasilenie ćwiczeń oraz niedostarczanie stosownej ilości składników odżywczych może przyczynić się do poronienia czy też mieć wpływ na zdrowie dziecka: niska waga po narodzeniu noworodka,  deformacje, kłopoty z oddychaniem, opóźniony rozwój, depresję, brak prawidłowego wzrostu, nieprawidłowości w procesach poznawczych, zmysłowych i fizycznych, zakłócone łaknienie.

Manoreksja – anoreksja występująca u mężczyzn

Choć najwięcej przypadków zachorowań na anoreksję jest pośród kobiet, to ostatnimi czasy stwierdzono również zachorowalność u mężczyzn.

Stanowi ok.6% przypadków klinicznych, natomiast jest to liczba zaniżona ze względu na to, że niewielu mężczyzn zauważa to jako anoreksję, przyczyną jest stereotypowe powiązanie anoreksji tylko z kobietami. Przez to, że niewielu mężczyzn zgłasza się na leczenie, rokowania są gorsze.

Przejawy anoreksji u mężczyzn nie różnią od symptomów występujących u kobiet. Spostrzeżono jednak podwyższoną aktywność fizyczną oraz zaabsorbowanie jedzeniem jak i wagą, rzadsze występowanie epizodów bulimicznych, niepokoje w sferze seksualnej. Dłuższy czas trwania choroby oraz większa strata masy ciała w okresie jej przebiegu.

Rate this post