Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Cukrzyca – objawy, leczenie, badania

Cukrzyca – objawy, leczenie, badania


Cukrzyca to poważne schorzenie należące do chorób cywilizacyjnych. Na jej powstawanie ma wpływ praca trzustki produkującej insulinę, a także glukoza. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość lub podejrzewasz jej występowanie, poznaj najważniejsze informacje.

Zależność między trzustką i insuliną a glukozą

Trzustka jest narządem odpowiadającym za produkcję insuliny. Hormon ten odpowiada za przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów w organizmie, a także ułatwia przenikanie glukozy z krwi bezpośrednio do komórek.

O cukrzycy mowa wtedy, gdy glukoza nie ma możliwości przenikania przez ściany komórek organizmu. Prowadzi to do kumulowania się glukozy we krwi, co powoduje nadmierny wzrost jej stężenia. Jeśli jej poziom będzie bardzo wysoki, wówczas nerki usuną ją wraz z moczem. Jednocześnie dochodzi do utraty płynów, co skutkuje wzmożonym uczuciem pragnienia – to typowy objaw cukrzycy, podobnie jak wzmożona chęć oddawania moczu.

Każda nadwyżka glukozy odkłada się we krwi i wiąże z hemoglobiną, tworząc tzw. hemoglobinę glikowaną https://pl.wikipedia.org/wiki/Insulinooporno%C5%9B%C4%87. Oznaczenie jej poziomu pozwala określić, jak wyglądał poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy. 

Typy cukrzycy

Chociaż cukrzyca spowodowana jest zaburzeniami wchłaniania glukozy, można wyróżnić aż trzy rodzaje. Podział ten zależny jest od tego, jakie cukrzyca przyczyny posiada.

  • Cukrzyca typu 2 (cukrzyca insulinowa) – powstaje jako efekt braku insuliny.
  • Cukrzyca typu 1 (cukrzyca insulinozależna) – jako efekt problemów spowodowanych zmianami w błonie komórkowej.
  • Cukrzyca ciążowa – dotyczy niektórych kobiet w ciąży, która spowodowana jest zawirowaniami hormonalnymi.

Objawy wskazujące na cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą, która nie zawsze daje o sobie szybko znać. Typowe dla tego schorzenia objawy pojawiają się najczęściej u osób, które mają złe nawyki żywieniowe, prowadzą siedzący tryb życia, zmagają się z nadwagą / otyłością. Ponadto w grupie ryzyka znajdują się osoby obciążone genetycznie, tj. w rodzinie których stwierdzono przypadki cukrzycy pl.wikipedia.org.

Wśród typowych dla cukrzycy objawów należy wymienić takie symptomy jak:

  • wzmożone pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • senność,
  • zmęczenie.

Bezpośrednim objawem cukrzycy jest również podwyższone stężenie glukozy we krwi. Jej poziom można sprawdzić w standardowym badaniu laboratoryjnym lub za pomocą glukometru.

Woda alkaliczna w leczeniu cukrzycy

W leczeniu cukrzycy istotne znaczenie odgrywa dieta. Poza wyeliminowaniem źródeł cukrów prostych oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym, należy zapewnić odpowiednią podaż płynów. Szczególne znaczenie ma tutaj woda alkaliczna, która wspomaga leczenie cukrzycy, a także jest doskonałym czynnikiem w profilaktyce.

Oddziaływanie alkalicznej wody zjonizowanej na cukrzycę

Alkaliczna woda zjonizowana jest źródłem m.in. jonów wapnia, od których zależy produkcja insuliny i które przyczyniają się do zobojętnienia resztek kwasowych zgromadzonych wokół trzustki. Woda wykazuje właściwości przeciwutleniające, pozwalając jednocześnie na ochronę komórek beta (odpowiadających za produkcję insuliny) przez negatywnym działaniem wolnych rodników. W efekcie dochodzi do widocznej poprawy efektywności w produkcji hormonu wydzielanego przez trzustkę pl.wikipedia.org.

Japońskie badania nad wodą alkaliczną w cukrzycy

Leczenie cukrzycy wodą alkaliczną jest niezwykle popularne na terenie Japonii. Tamtejszy naukowiec – Keijiro Kuwabara podjął się badań mających na celu wykazać bardzo dobre efekty obniżania poziomu cukru we krwi wodą o specjalnych właściwościach – wodą alkaliczną. Wyniki przeprowadzonych badań na osobach zmagających się z cukrzycą okazały się zaskakująco pozytywne. Pozwoliło to wysnuć kilka ciekawych wniosków – poniżej:

1. Sok trzustkowy jest jednym z najbardziej zasadowych płynów w ludzkim organizmie – jego pH wynosi 8,8.

2. Zakwaszenie organizmu prowadzi do powstawania resztek kwasowych gromadzących się wokół trzustki, zaburzając jej prawidłowe funkcjonowanie.

3. Organizm neutralizuje resztki kwasowe jonami wapnia, których niedobór powoduje zmniejszenie ilości wydzielanej insuliny, co utrudnia przedostawanie się glukozy do komórek.

Niemieckie badania nad oddziaływaniem wody alkalicznej u pacjentów z cukrzycą

Analizy wpływu alkalicznej wody zjonizowanej na cukrzycę podjęła się Dina Aschbach – naukowiec z Niemiec. Przeprowadzone przez nią badania kliniczne wykazały, że w ciągu 4 tygodni  kuracji wodą alkaliczną dochodzi do poprawy wskaźników takich jak: stężenie glukozy we krwi, zużycie insuliny, stężenie hemoglobiny glikowanej. W przypadku niektórych pacjentów, dobre wyniki tych parametrów utrzymywały  się jeszcze przez okres 5 miesięcy od zakończenia kuracji. W przypadku niektórych pacjentów, dobre wyniki tych parametrów utrzymywały  się jeszcze przez okres 5 miesięcy od zakończenia kuracji

Rate this post