Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Dieta Atkinsa – czy warto?

Dieta Atkinsa – czy warto?


Jest wiele odmian diet stosowanych dla osiągnięcia szczupłej sylwetki, jedną z bardziej interesujących a przy tym łatwych do zastosowania jest dieta Atkinsa.Autorem tej diety jest amerykański lekarz Robert Atkins, który w 1972 roku wydał książkę, w której opisał swoją innowacyjną teorię. Zakłada ona, że w optymalnym jadłospisie, odrzucane przez dietetyków tłuszcze powinny stanowić 60% dziennej dawki kalorycznej.

Jeżeli jednocześnie ograniczone zostanie do minimum spożycie węglowodanów, powinno następować spalanie tłuszczu ,,w ogniu” tłuszczy, dostarczanych w pożywieniu. Wg teorii dr Atkinsa utrata wagi ciała następuje więc w wyniku ujemnego bilansu energetycznego tak skomponowanej diety. Dodatkowym skutkiem wyskotłuszczowej diety jest modyfikacja cykli metabolicznych prowadząca do zwiększenia zakwaszenia krwi, dzięki czemu – znacząco zmniejszy się uczucie głodu.

Jak przebiega dieta Atkinsa?

Przez pierwsze dwa tygodnie wyłączone jest z jadłospisu spożywanie warzyw zawierających skrobię, produktów zbożowych, mlecznych i owoców, a ilość spożywanych węglowodanów musi zostać ograniczona do minimum, nie przekraczającego 20 gramów na dobę. Niedogodności zrekompensuje nam za to możliwość jedzenia do woli: mięs, ryb, drobiu, owoców morza, jaj i serów pleśniowych Podsumowując, dieta Atkinsa za zadanie ma w początkowej fazie dostarczyć organizmowi bardzo dużo „tłustych kalorii”, dzięki czemu powoduje, że z czasem zapotrzebowanie na tłuszcze się zmniejsza i organizm zaczyna pozbywać się zbędnych kilogramów.

W drugim etapie do codziennego jadłospisu dokładamy dodatkowe 30 gramów węglowodanów. W etapie tym jadłospis można rozszerzyć o owoce jagodowe, warzywa i orzechy pl.wikipedia.org.

Ostatni, to standardowa faza powolnego wyjścia z diety. Zalecane jest aby etap ten stosować jak najdłużej, najlepiej przez kilka tygodni.

Dieta Atkinsa – efekty

Efekty diety Atkinsa są zaskakująco dobre. Osoby odchudzające się z Atkinsem zachwalają metodę, dzięki której co tydzień wskazówka wagi schodzi w dół o średnio 2 kilogramy. Program dietetyczny dr Atkinsa pomimo dobrych efektów, łatwości stosowania i przygotowania posiłków nie jest pozbawiona wad i na pewno nie jest to dieta dla wszystkich pl.wikipedia.org.

Według niektórych lekarzy podstawową wadą stosowania diety Atkinsa jest fakt, iż może być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną wielu chorób, takich jak miażdżyca, choroby serca, choroby nerek, osteoporoza. Nie podlega dyskusji fakt, że długotrwałe stosowanie diety wysokotłuszczowej powoduje podwyższenie szkodliwych frakcji cholesterolu i trójglicerydów, co rezultacie jest szkodliwe zarówno dla serca, jak i dla wątroby. Podsumowując, należy stwierdzić, że są diety mniej i bardziej racjonalne. Niezależnie jednak, na którą z nich się zdecydujemy, warto najpierw skonsultować się z lekarzem i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Rate this post