Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Dieta dukana – najważniejsze zasady

Dieta dukana – najważniejsze zasady


Podstawą diety Dukana są białka, czyli produkty z duża zwartością protein. Dieta ta jednak podzielona jest na fazy, tak, by w ostatnich etapach stosowania diety urozmaicać ją warzywami i węglowodanami.  Pierwszą fazą jest faza ataku. Tutaj dopuszczalne są tylko produkty o bardzo dużej zawartości białka, czyli mięsa, wędliny, ryby, jajka i nabiał, a także owoce morza. Z czego bez ograniczeń spożywać można jedynie owoce morza. W początkowej fazie warto, więc mieć przy sobie listę 72 potraw, które mają określoną zawartość białka, niższą zawartość  tłuszczu i węglowodanów. Dziennie osoba powinna też pić dużą ilość wody, minimum 1, 5 litra. Kolejną fazą jest faza przemienna. Tutaj można wprowadzić niektóre warzywa, z wyłączeniem roślin strączkowych, jak i ziemniaków, które są wykluczone z całej diety białkowej. Trzecią fazą jest faza stabilizacji, gdzie osoba może wprowadzić do diety ryż, pieczywo, owoce, ser żółty czy makarony. W diecie określone są ilości takich produktów, które można spożywać. W diecie musimy mieć też dzień, w którym spożywać będziemy same białka. Najważniejsze jest, by sprawdzać podczas robienia zakupów, jaki jest skład danych produktów, byt odpowiadał ilości białka, określonej w diecie i miał niską zawartość węglowodanów, albo nawet zerową https://pl.wikipedia.org/wiki/Od%C5%BCywianie.  Po zakończeniu diety ważne jest, by wciąż utrzymać jeden dzień w tygodniu, w którym spożywamy same białka, jak i by przez cały czas unikać alkoholu i pić dużo wody mineralnej niegazowanej. Dzięki różnym urozmaiceniom, nawet bez węglowodanów, dieta Dukana może być bardzo różnorodna i ciekawa.

W dzisiejszych czasach smukła sylwetka pożądana jest w każdym wieku. Bycie szczupłym, zgrabnym i fitt jest, bowiem modne i atrakcyjne, zwłaszcza, jeśli jedziemy na wczasy i chcemy rozebrać się do stroju kąpielowego. Dlatego wiele osób szuka sprawdzonych, a przede wszystkim skutecznych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów, najlepiej bez stosowania ciężkich diet, czy nadmiernych ćwiczeń. W latach dziewięćdziesiątych francuski lekarz i dietetyk Pierre Dukan wprowadził dietę opartą na białkach i proteinach, tak zwaną dietę Dukana, albo dietę proteinową.  Dieta ta polega na dostarczaniu organizmowi protein białkowych, wyklucz a węglowodany i alkohol.  Czy jest ona skuteczna? Opinii na ten temat można znaleźć wiele. Osoby, które zastosowały dietę i odniosły pożądany efekt, chwalą ten rodzaj diety, uważając ją za dobre rozwiązanie. Z kolei osoby, które odczuły negatywne skutki diety, krytykują dietę Dukana, uważając ją za małą skuteczną. Skąd takie rozbieżności? Przede wszystkim w dopasowaniu diety do indywidualnych potrzeb. Dieta Dukana nie jest dla wszystkich i warto ją konsultować z lekarzem czy diabetologiem. Nie jest, bowiem odpowiednia dla osób cierpiących na niewydolność nerek, choroby wątroby czy ogólne problemy układu pokarmowego. Dukana wykluczył węglowodany, dlatego wielu dietetyków uważa, że dieta ta wyniszcza organizm, ponieważ nie jest zbilansowana. Z pewnością powinny z niej zrezygnować osoby, odczuwające podczas jej stosowania zmęczenie czy bóle nerek, wątroby, albo żołądka.

Powszechnie wiadomo, że alkohol jest wrogiem każdej diety, jednakże w przypadku diety Dukana, alkohol szkodzi podwójnie. Dlatego w pierwszych dwóch fazach jest całkowicie zakazany, nawet w małych ilościach. W ostatnich dwóch fazach alkohol jest dozwolony, w mniejszych ilościach, warto jednak pamiętać, że alkohol w diecie Dukana szczególnie mocno obciąża nasz organizm. Dieta białkowa dość mocno obciąża wątrobę i nerki, jeśli napijemy się wina czy piwa to dostarczymy wątrobie dodatkowej pracy. Ponadto alkohol mocno obkurcza kanaliki nerkowe i bardzo długo zalega w nerkach, co przy diecie Dukana jest szczególnie niebezpieczne.  Ponadto nawet jedna lampka wina stopuje efekty diety, a więc cały wysiłek i lista wyrzeczeń pójdzie na marne. Przy mniejszej ilości spożytego alkoholu, konsekwencją może być wydłużenie diety. Dzieje się tak nawet przy małej lampce wina czy jednym piwie. Przy większych ilościach spożytego alkoholu osoba może odczuwać poważne dolegliwości, bóle wątroby czy brzucha. Co jeszcze jest ważne to ciągoty przy alkoholu? Mamy większe łaknienie na słone przekąski, słodkości cze węglowodany, co jest szczególnie w diecie Dukana zakazane. Alkohol natomiast oznacza zawsze, nie zależnie od spożywanej postaci puste kalorie. Jeśli więc walczymy z nadwagą, to alkohol może skutecznie te walkę udaremniać. Dlatego w fazie ataku i naprzemiennej unikamy nawet lampki wina, potem możemy do obiadu zaserwować sobie czerwone wino czy małe piwo, ale także uważamy na ilości spożywanego alkoholu w trosce o dobro całego organizmu.

Owoce morza to jedyne produkty, które można spożywać w diecie Dukana bez ograniczeń. Mają one, bowiem dużą zawartość protein, białek i niską zawartość węglowodanów i tłuszczów. Krewetki, kraby, czy homary są jednak drogim produktem, a przede wszystkim należy je umieć przyrządzać, by były smaczne i wprowadzały urozmaicenie w diecie. Z pewnością należy unikać owoców morza oferowanych przez supermarkety. Możemy, bowiem kupić nieświeże wyroby, doprowadzając do zatrucia. Idealne są sałatki z owoców morza, tu jednak musimy być ostrożni, ponieważ w pierwszej fazie wyłączone są z diety warzywa, jak i węglowodany, które najczęściej stanowią dodatki w serwowanych sałatkach owoców morza. Owoce morza można serwować sobie dwa, trzy razy w tygodniu. Zwłaszcza w fazie naprzemiennej, kiedy możemy włączyć także makarony, możemy przygotować spaghetti z krewetkami, albo krabami. Owoce morza warto kupować świeże, najlepiej w sklepach rybnych, w których wiemy, że dostarczane są na bieżąco. Krewetki kupujemy zawsze nieobrane, ponieważ po barwie główek rozpoznajemy czy są świeże. Te z czerniejącymi główkami należy odstawić. Owoce morza są bardzo krótko świeże, dlatego nie należy ich kupować na zapas, przechowując nawet w lodówce zbyt długo w domu. Maksymalnie dwa dni powinny czekać do przygotowania posiłku. Na stronach internetowych poświęconych diecie Dukana, znajdziemy wiele ciekawych przepisów, na smaczne przyrządzanie owoców morza, urozmaicających nasze codzienne posiłki.

Osoby stosujące dietę Dukana, z pewnością nie mogą narzekać na ilość drobiu, w każdej jej fazie. Najważniejsze jest przyrządzanie i spożywanie mięsa drobiowego w pierwszej fazie uderzeniowej eco slim apteka. Wtedy, bowiem eliminujemy węglowodany i tłuszcz, analogicznie wprowadzając dużą ilość białek i protein. Nie oznacza to jednak, że każde mięso drobiowe jest właściwe. Dieta Dukana pomija mięso gęsi czy kaczek, które ma dużą zawartość tłuszczu i tym samym nie przynosi pożądanego efektu. W zamian za to możemy do woli objadać się białym mięsem kurczaka, indyka czy królika. Te mięsa możemy jeść pod każdą postacią, nawet pieczone czy smażone, pamiętając o eliminowaniu tłuszczu, nawet w bardzo małych ilościach. Zakazana jest też panierka na kurczaczku. Tłuszcz, zwłaszcza w pierwszej fazie diety jest całkowicie eliminowany, panierka, bowiem jest wysokokaloryczna, dlatego też nie jest mile widziana w jadłospisie francuskiego dietetyka. Dukan jest zwolennikiem białka zwierzęcego, stąd tak powszechnie występujący w jego diecie drób, który jest źródłem zwierzęcych protein. Drób możemy jeść zamiennie z owocami morza, albo rybą, pamiętając natomiast wyeliminować całkowicie mięso czerwone, a więc wołowinę, wieprzowinę czy cielęcinę. Uznaje się też, że najmniejszą zawartość tłuszczu z mięsa drobiowego ma młody kurczak, choć nie jest to powód, by tylko takie mięso spożywać podczas diety białkowej. Idealne będą filety z indyka, albo pieczone mięso z królika, bądź w każdej innej postaci.

Rate this post