Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Dna moczanowa – objawy i leczenie

Dna moczanowa – objawy i leczenie


Niepokoi Cię silny ból stawów? To może być dna moczanowa – choroba znana również jako artretyzm lub podagra. To efekt nadmiernej produkcji kwasu moczowego i jego soli w organizmie. Sprawdź, jak wyeliminować ten problem.

Kwas moczowy, czyli co?

Kwas moczowy jest przezroczystą substancją bez zapachu. Nie rozpuszcza się w wodzie, ale rozpuszcza się w solach alkalicznych. Powstaje jako produkt reakcji chemicznych, w której składnikami są związki zawierające azot.

W normalnie funkcjonującym organizmie większa część kwasu moczowego usuwana jest wraz z krwią, natomiast 25-30% tego kwasu rozkładają bakterie w przewodzie pokarmowym.

Skąd się bierze dna moczanowa?

Jeśli we krwi pojawia się zwiększona ilość kwasu moczowego, dochodzi do stopniowego zakwaszania krwi. Tymczasem ważne jest, by pH krwi było utrzymywane na stałym poziomie, tj. 7,35-7,45. Nawet najmniejsze odchylenia od normy wpływają negatywnie na procesy biochemiczne i elektryczne, w konsekwencji prowadzą nawet do śpiączki czy śmierci.

Jednak organizm został tak skonstruowany, by przeciwdziałać wahaniom pH krwi. Odpowiada za to naturalny system buforowy, którego celem jest wyrównywanie wszelkich odchyleń. System buforowy tworzą składniki alkaliczne (wodorowęglany) oraz składniki kwaśne (kwas węglowy) odpowiadające za utrzymywanie pH krwi w wąskim zakresie.

W przypadku nadprodukcji kwasu moczowego, dochodzi do jego neutralizacji. Bufory alkaliczne zobojętniają kwas do jego soli, które mają zdolność krystalizacji i odkładania się. Zwykle sole kwasu moczowego mają tendencję do odkładania się w nerkach, stopach (najczęściej w okolicy dużego palca) oraz dłoniach. Wywołuje to stany zapalne, będące efektem zakłócenia struktury chrząstki stawowej. Trwanie takiego stanu może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia stawów, objawiającego się bolesnymi i silnymi obrzękami. W przypadku przewlekłej dny moczanowej powstają tzw. guzki dnawe będące złogami kwasu moczowego w tkankach miękkich. 

Konsekwencje dny moczanowej dla organizmu

Poza silnymi obrzękami i dolegliwościami bólowymi, dna moczanowa wywołuje szereg innych konsekwencji https://pl.wikipedia.org/wiki/Odchudzanie. Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego wpływa negatywnie na komórki mózgowe, prowadząc do ich niszczenia. Ponadto niekorzystnie oddziałuje na układ nerwowy, zwiększając ryzyko nerwic czy bezsenności. Sprzyja również nadciśnieniu tętniczemu, powodując wzrost ciśnienia. 

Odkwaszanie organizmu jako sposób na dnę moczanową

Walka z dną moczanową polega przede wszystkim na leczeniu objawowym. Pacjenci zażywają leki przecibólowe i przeciwzapalne, by złagodzić uciążliwe dolegliwości. Problem w tym, że taka kuracja prowadzi do dalszego zakwaszania organizmu, co nakręca spiralę objawów. Najlepszą metodą na wyeliminowanie dny moczanowej jest celowanie bezpośrednio w przyczyny. Przyczyny, za które uważa się nadmierne zakwaszenie ustroju.

Dieta odkwaszająca

Ważnym elementem leczenia dny moczanowej powinna być dieta o działaniu odkwaszającym. Zaleca się, by bezwzględnie zrezygnować z produktów spożywczych będących źródłem puryn – związków zawierających azot. Z codziennego menu należy wyeliminować (lub przynajmniej ograniczyć): mięsa, tłuszcze, szpinak, alkohol, kawę pl.wikipedia.org. Warto natomiast do diety włączyć soki warzywne i owocowe (świeżo wyciśnięte), drób, migdały, orzechy laskowe, ryby.

Istotne znaczenie może mieć również dostarczanie do organizmu minerałów alkalicznych. Takie pierwiastki jak potas, sód, wapń i magnez (w postaci zdysocjowanej) neutralizują negatywne działanie kwasów, przywracając neutralne pH.

Alkaliczna woda zjonizowana wyeliminuje dnę moczanową

W walce z dną moczanową istotne znaczenie ma spożywanie wody o odpowiedniej strukturze, czyli:

  • odczynie alkalicznym – pH wyższym niż 7
  • niskim napięciu powierzchniowym – lepsze zdolności rozpuszczania kwasu moczowego,
  • mniejszej strukturze cząsteczek wody – dzięki czemu łatwiejsze jest jej wchłanianie.

Wszystkie te właściwości posiada alkaliczna woda zjonizowana, która dostępna jest nie tylko w laboratoriach chemicznych. Dzięki specjalnym urządzeniom – jonizatorom wody – możesz otrzymać ją również we własnym domu.

Kuracja wodą alkaliczną jest skuteczna – jeśli każdego dnia będziemy jej dostarczać od 2 l do 3,5 l (w zależności od wagi: wskaźnik to iloczyn masy ciała i 30 ml wody).

Potwierdzona skuteczność

Eliminowanie dny moczanowej za pomocą alkalicznej wody zjonizowanej przynosi zadowalające efekty. Osoby stosujące kurację podkreślają, że uciążliwe ataki choroby ustąpiły po 1-2 miesiącach, a poziom kwasu moczowego w organizmie wyraźnie się obniżył. By całkowicie wyeliminować dnę moczanową, należy regularnie spożywać wodę alkaliczną. Sprawdź, co woda alkaliczna zrobi dobrego dla Twojego organizmu!

Rate this post