Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Grejpfrut – dlaczego warto go spożywać?

Grejpfrut – dlaczego warto go spożywać?


Można nazwać go prawdziwą bombą witaminową, która jest dodatkowo niskokaloryczna, orzeźwiająca i wzmacniająca organizm. W jednym owocu znajduje się większa dawka witaminy C niż zalecana dzienna dawka. Najwięcej witaminy C znajduje się w czerwonej i różowej odmianie.

Zalety grejpfruta

Zaletą jest fakt, że grejpfruty są niskokaloryczne (50 kcal w 100g), ułatwiają spalanie tłuszczów, przyśpieszają przemianę materii oraz oczyszczają organizm. Powoduje to spowolnienie starzenia się i poprawienie urody. Bardzo istotne w tym względzie jest, aby grejpfrut nie był zbyt skrupulatnie obierany, ponieważ to w białej wewnętrznej skórce (albedo) znajduje się naringina (naryngina), która może powodować przeczyszczenia https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm.

Grejpfruty to również owoce wskazane dla cukrzyków. Dzięki zawartości pektyn zmniejszają poziom glukozy we krwi. Owoce te mają także niski indeks glikemiczny – IG=20.

Jeśli macie problemy z sercem to być może włączenie grejpfruta do diety będzie dobrym wyjściem. W badaniach wykazano, że regularne spożywanie tych owoców pozwala skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu LDL, który odpowiada za problemy z układem krążenia pl.wikipedia.org.

W grejpfrucie znajdziemy dużo potasu (nazywany pierwiastkiem życia), który dotlenia mózg, reguluje napięcie mięśniowe, ciśnienie krwi, rytm serca czy pracę nerek. Pektyny natomiast powodują oczyszczenie tętnic i chronią je przed ponownych zapychaniem.

Wspomniana wcześniej pektyna może być skutecznym składnikiem, który będzie chronił m.in. przed rakiem okrężnicy. Największy wpływ na działania antyrakowe przypisuje się jednak likopenowi. Jest to barwnik z grupy karotenoidów, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. Ma działanie zmniejszające stany zapalne i co istotne skutecznie wymiata wolne rodniki, które niszcząc komórki mogą powodować rozwój piersi czy szyjki macicy.

Witamina A znajdująca się w owocu pozwala m.in. uniknąć „kurzej ślepoty”. Dodatkowo dzięki dużej dawce luteiny (naturalny barwnik), chroni wzrok przed zaćmą czy zwyrodnieniem plamki żółtej.

Rate this post