Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Owsica – objawy i skutki

Owsica – objawy i skutki


Owsiki (owsica-enterobiosi) – Owsiki  to pasożyty niewielkie, wielkości kilku milimetrów.
Zakażenie następuje w wyniku spożycia pokarmów i płynów zawierających jaja owsika. W Polsce jest bardzo pospolite, szczególnie wśród dzieci.
Człowiek jest jego jedynym nosicielem.

Robaki obojga płci żyją w jelicie cienkim, samica wędruje w nocy w okolice odbytu i składa jaja w jego zewnętrznej części nigdy. Jest to przyczyną silnego świądu, pojawiającego się zwykle w parę minut po zaśnięciu. Drapanie się w okolicy odbytu sprzyja przenoszenie się jaj przylepionych do palców i samozakażeniu. Może wobec tego dochodzić do powtórnego zakażenia, kiedy chory przenosi jaja pasożyta z odbytu do jamy ustnej, ale również same pasożyty mogą rozwijać się w świetle jelita.

SKUTKI

Owsiki wnikają czasem do narządu rodnego, powodując jego zapalenie i w związku z tym różne przykre dolegliwości.
Gdy owsików jest dużo, rozwija się nieżyt jelita, mogą wystąpić nawet krwiste stolce. Wniknięcie owsików do wyrostka robaczkowego jest przyczyną objawów ostrego zapalenia i związanej z tym operacji.

OBJAWY

Objawy ogólne, które nie są spowodowane działaniem miejscowym owsików, polegają na niedokrwistości, ogólnym wyczerpaniu, wzmożonej pobudliwości nerwowej, utracie łaknienia.
U dzieci często powoduje świąd odbytu, choć zdarzają się przypadki bezobjawowe.
Owsik poza wymienionym już swędzeniem skóry w okolicy odbytu powoduje zaczerwienienie skóry wokół kiszki stolcowej, swędzenie narządów płciowych pl.wikipedia.org. Swędzenie nasila się zwłaszcza nocą, co jest przyczyną bezsenności, wyczerpania nerwowego.

Poza tym jaja owsików znajdować się mogą na zabawkach dzieci, w kurzu podłogi, na przedmiotach codziennego użytku. Giną one po użyciu gorącej wody z mydłem.

Rate this post