Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Protezy dla ludzi aktywnych

Protezy dla ludzi aktywnych


Bywa, że wystarczy niefortunne postawienie nogi lub stopy na nierównym terenie by lekarz ortopeda stwierdził jedno – zwichnięcie lub złamanie. Bywa też, że wypadki są tak poważne, że na zawsze pozbawiają nas kończyny górnej lub dolnej. Wypadki nie wybierają i często ich ofiarami padają ludzie młodzi, aktywni fizycznie. Wypadek nie musi oznaczać pożegnania się na zawsze z ulubionym sportem. Współcześni protetycy informują – obecnie istnieją takie protezy, które mimo dysfunkcji pozwalają w dalszym ciągu zachować aktywność fizyczną.

Czy jest możliwy powrót do aktywności po amputacji?

Amputacja jest traumatycznym i przykrym zdarzeniem https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_t%C5%82uszczowe_omega-3. Chorzy często nie potrafią wyobrazić sobie całkowitego powrotu do dawnej aktywności. Przy odpowiednio dobrze dobranej protezie można powrócić pełnosprawności. Bardzo często wśród narciarzy lub tancerzy dochodzi do złamań w obrębie kolan. Zazwyczaj dysfunkcji ulegają dwa stawy: kolanowy i skokowy. Jeżeli amputacja nastąpi poniżej kolana dzięki zastosowaniu protez, chory może odzyskać całkowitą funkcjonalność. Niestety w Polsce bardzo często zachodzą amputacje występujące nad linią kolana co zwiększa upośledzenie. Ten rodzaj amputacji wymaga dobrania prawidłowego leja protezowego. Od niego w głównej mierze zależeć będzie to na ile będzie możliwy powrót do dawnej sprawności i możliwość uprawiania sportów.

Biodro to kolejny obszar, przy którym dochodzi do częstych kontuzji, które mogą być bolesne lub prowadzić do niepełnosprawności. Jeszcze gorzej jest gdy naruszeniu ulega także kość miednicy. Lata temu praktycznie skreślało to szanse na powrót do chodzenia https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm. Dziś dzięki protezom posiadającym tak zwane kosze biodrowe jest to możliwe, choć nie oznacza, że proste. Chory musi liczyć się z dużym wkładem własnej pracy, ale jest to warte poświęceń.

Oczywiście powrót do dawnej funkcjonalności zależy także od samego podejścia osoby chorej, jej wieku, ciężaru ciała i niestety także możliwości finansowych bo obecne protezy do tanich nie należą. Oscar Pistorius jest jednym z tych, którzy namawiają do działania w imię powrotu do przedwypadkowej sprawności.

Rate this post