Piękno i zdrowie – polseo.net

Zadbaj o siebie razem z nami. Znajdziesz tu porady od prawdziwych ekspertów. Oto blog, którego potrzebowałaś i który stanie się niezbędny w Twoim codziennym życiu!

Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych

Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych


Podczas życia człowieka, kręgosłup podlega nieustannemu, często dużemu obciążeniu. Z biegiem czasu, ze względu na naturalne zużycie, dyski tracą swoją wysokość oraz zdolność do pełnienia funkcji buforowej.

Proces degeneracji jest na początku trudny do zaobserwowania, tym niemniej czynniku takie jak brak ruchu, nadwaga, urazy lub wiek mogą go znacznie pogłębić aż do pojawienia się odczuwalnych zaburzeń. Krążki tracą swoje istotne komórki, obniża się zawartość wody, zmniejsza się ich elastyczność i pojawiają się pęknięcia. Zmiany te prowadzą do powstawania innych schorzeń, takich jak: protruzja lub wypadnięcie krążka międzykręgowego, zużycie stawów kręgosłupa (zespół stawów międzykręgowych), kręgozmyk lub niestabilność kręgosłupa pl.wikipedia.org.

Objawy:

Zaawansowane zwyrodnienie krążków objawia się skłonnościami do bólów pleców lub szyi. Niewłaściwy materac, podnoszenie ciężkich ładunków, lub czynności wymagające długiego siedzenia mogą przyśpieszyć pojawienie się dolegliwości. Intensywność bólu i czas jego trwania zwiększają się wraz z postępowaniem procesu zużywania się krążków pl.wikipedia.org. Nieleczone bóle poranne lub bóle powstałe w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów mogą szybko nabrać charakteru przewlekłego. Wraz z utratą wysokości dysku, dochodzi do zwężenia kanału nerwowego powodującego bóle kończyn i uczucie kłucia lub drętwienia.

Terapia:

Jak w przypadku innych schorzeń, gwarancją sukcesu jest wczesne leczenie. Metody zachowawcze takie jak fizykoterapia, terapia manualna, infuzje, terapia magnetyczna, akupunktura lub leczenie z użyciem prądu elektrycznego są z reguły skuteczne. Terapią alternatywną jest także przeszczep komórek dysku. Terapią alternatywną jest także przeszczep komórek dysku

Rate this post